Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Horvátország #5 – Baraka, a példaértékű horvát borászat

Májusban egy többnapos sajtóúton vettem részt Horvátországban, ahol bejártuk Isztriát, ott ragadtunk Krk-szigeten, majd lecsorogtunk egészen Dalmáciáig, hogy végigkóstoljuk mindazon borokat, amelyek meghatározzák a horvát tengerpartot.
Ennek a túrának az utolsó állomása volt a Šibenik felett, már Dalmáciához tartozó Baraka Winery – ahol, nem szépítem, ekkorra a csapatból legtöbben már valószínűleg a hazafelé utat tervezgették: telitődtek új élményekkel, rengeteg információval és az sem segített, hogy a borászatnál a borkóstoló körül nagy volt a fejetlenség, miközben odakint végeláthatatlanul ömlött az eső. A kóstolón a vezető szerepet senki nem vállalta magára, engem pedig bántott, hogy itt vagyunk egy pazar helyszínen, van egy óránk, és valamiért nem a Baraka borait kóstoljuk, hanem több más, kisebb pincészet tételei kerülnek egymás után a poharakba, felvezető szöveg nélkül. Az egész olyan volt, mint egy néma kóstolás, leszámítva, hogy itt tényleg senki nem bírt magával.
Szóval, kaotikus volt az egész, és akkor döntöttem el, hogy erre a helyre egyszer még visszatérek, mert szerintem sokkal több van benne, mint amit sikerült megtudnunk a sajtóúton.

 

 

Vonzott egyrészről a borászat, mert mindig megkapónak találom, ha egy pince magát butikborászatként aposztrofálja: azt súgja, hogy mi itt 4 hektáron termelünk olyan minőséget, amely eltartja az egész családot, és amelyre az eljövendő generáció egzisztenciáját is fel merjük tenni; ergó, itt akár egészen fantasztikus dolgokra is bukkanhatsz. Persze, nem minden butikborászat jó, de abban, hogy a Barakával érdemes egy (vagyis esetemben egy újabb) próbát tenni, a zágrábi Michelin-csillagos étterem sommelier-je is megerősített. Szóval, ez volt a második ok arra, hogy az említett sajtóút után egy hónappal, ismét a Baraka ajtaja előtt találjam magam – ezúttal teljesen más körülmények között.

 

 

Odakint tomboló hőség, pont olyan, amilyen errefelé általában nyáron napközben lenni szokott. Az előzetes bejelentkezés ezúttal is elmaradt, azonban a két ügyeletes “felszolgáló” ebből nem csinál problémát: nyitva vannak, borok is vannak, lehet kóstolni. Beállok a légkondi alá, hogy kicsit hűtsem magam, mire a srác (nagyon sajnálom, hogy nem tudom, hogy hívják, maradjon csak a srác) rám néz, majd mosolyogva int, hogy kövessem, és bemegyünk a pincébe, ahol még hűvösebb van.  Mondja, hogy tulajdonképpen nem is miattam jöttünk, hanem miatta, mert neki is melege van. Nevetünk. A mosolya mögött gyanakvó tekintet: mintha ismerne valahonnan, és fél óra múlva már tudja pontosan, hogy találkoztunk korábban, sőt, arra is emlékszik, hol ültem legutoljára. A pince persze patika tisztaságú, biztosan felmossák napjában háromszor, a hordókon nemhogy penész nincs, de ráloccsant borfolt sem, a hűs térben pedig két beton tojás erősít meg abban, hogy itt bizony nem veszik félvállról a borászkodást. Olyan az egész környezet, hogy az ember több mint bizakodva ül le a pohár mellé, fejben azzal a szilárd elhatározással, hogy legalább egy borért itt mindenképpen rajongani fog. Ez egyébként itt most elég könnyen megy, inkább azt az “egyet” választom ki nehezen.

 

Filip Baraka, tulajdonos (ezt még legutóbb fotóztam)

 

A kóstolóterem sem marad el a pincétől: modern, és ízléses, de abszolút nem hivalkodó, nincs ami elvonja a figyelmet; az ablakból kitekintve pedig alattunk kókadozik a 40 fokos melegtől a zöld szőlőtenger. És érkezik elsőként a debit, majd a maraština, rozé, syrah, babić, elméletileg öt bort kóstolunk, de közben újabb és újabb, a kóstolósorban nem szereplő tételek kerülnek a pohárba, van olyan, amelyik Coravinos nyitással jön (BDX blend), miközben beszélgetünk. A borászatról, az ültetvényekről, a filoxéráról, az erre a tájra jellemző kisparcellás megoldásokról (erről még írok egy másik bejegyzésben, ígérem). A sráchoz becsatlakozik kolléganője, Valentyna is, kicsit őket is megismerem, értékelik, hogy értékelem a borokat, én meg magamban értékelem, hogy egy szimpla borkóstolót ilyen egyszerre felkészült, alázatos és kis humort sem nélkülöző emberek tartanak, akiken látszik, hogy szeretik, amit csinálnak. Állítólag, a fogyó horvát népesség miatt egyre nehezebb munkaerőt találni, nem is tudom, Filip Baraka tulajdonos-borász vajon hol lelte ezt a kettőt, de az biztos, hogy a borokon túl, miattuk is lesz teljes az élmény. 

 

 

“Ma is ugyanazt a filozófiát valljuk, mint a régiek, hogy a bor arra való, hogy megosszuk szeretteinkkel és a barátainkkal. Ha pedig valaki a mi borunkat választja, akkor tagja lesz a kibővített családunknak.”
Ezt a mondatot már itthon olvasom a Baraka honlapján, és azt kell, hogy mondjam, sokkal jobban összefoglalja az élményt, mint ahogyan én itt igyekszem fentebb körülírni. Mert pont ugyanezt adta a kóstoló. Ahol, nem kellett erőltetnem magam, hogy legalább egy bort szeressek, mert szerettem az összeset, és mert végre egy pincészet megmutatta azt is, hogy hiába a forró és aszályos nyár, ahol a szőlő minden egyes csepp vízért megküzd, lehet babićból is finom bort szűrni. Persze, valahol őrült dolog kánikulában nagy vörösöket inni, de van az a pont, amikor érdemes, és bár a helyi az autentikus, a kedvencemmé végül a syrah válik.

HA TETSZIK, AMIT OLVASOL,

akkor ne maradj le: kapd meg az új bejegyzéseket emailben!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Leave a comment