Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Szicília #4 – Leszámolás a sztereotípiákkal

Az előítéletek szerint minden szicíliai hangos, minden étel olajban sült, és minden bor nero d’avola. Valóban így lenne?

Azt a tényt, hogy a marsala mennyire kifogyott a ma emberének fogyasztói moráljából, a saját bőrömön is volt szerencsém megtapasztalni. Hiába szerettem volna én három napig marsalában fürödni, a Szicíliában meglátogatott borászok sokkal szívesebben mutogatták minden egyéb típusú száraz – vagy esetenként édes boraikat.

Zengtem én már ódákat arról, hogy az olaszok mennyire hagyományőrzők, úgyhogy most ez a megállapítás ezzel némileg szembemegy. Itt viszont a taljánok legszegényebb régiójáról beszélünk, megélniük pedig nekik is muszáj. (Vonhatnék itt párhuzamot a tokaji aszúval is. Vajon hány borivó indul el aszútúrára?!)

Segesta romjain

Későn indul az első nap, majd egy több órás segestai romnézegetéssel telik. Bár alapjáraton ritkán nyűgöznek le ezek a leletek, abban azért mégiscsak van valami megindító, amikor záróra után az ember ott marad a naplementében majdnem egyedül egy i. e. 450 körül a semmi közepén emelt hatalmas, egyébként befejezetlen templommal.  

Segesta
Monumentális erővel bír egy ilyen templom, ha egyedül maradsz vele

Ezt is, valamint a szomszédos púpon feltárt színházat is a görögök építették – a közelgő háború miatt nem került sor egyiknek sem a befejezésére –, egy olyan területen, amely a föníciaiaké volt. Így vált Segesta a két, Szicília kultúráját erőteljesen befolyásoló nemzet keveredésének örök mementójává. Miért fontos ez? Mert ez egész Szicília origója, innen indult maga a sziget, és innen indultak az emberek is, akik lakják.

Amikor az olaszokra gondolunk, sokszor sztereotípizálunk, amelyek egyrésze azért mégiscsak helytálló – például, hogy a nápolyi forgalomnál kaotikusabb valószínűleg a világon nincs –, más részük pedig csak részben igaz. A szicíliaiakhoz hajlamosak vagyunk olyan romantikus képeket társítani, mint hogy nem csinálnak semmi mást, csak a perzselő napsütésben eltöltött két szieszta között örökké csak egymással kiabálnak; este pedig paradicsomos spagettit esznek, mellé arancinit, desszertnek cannolót. A cannolót leszámítva ennél aligha tévedhetnénk nagyobbat.

Fazio: borászat kilátással

Fazio borok
Fazio borok

Segestából Erice felé fekszik a Fazio Borászat egy kétutcás faluban. Természetesen családi kézben van, mint errefelé azért még a legnagyobbak is (ahogy a Planeta Patríciája mondja, azért itt a „családot” nem magyar léptékkel kell elképzelni: a Planetánál konkréten 14 unokatestvér kezében van a birtok). Csinos feldolgozó, kellemesen csiklandozó pezsgő, amelyből a másodikat már a szőlőtőkék társaságában bontjuk, páratlan panorámával az Agedi-szigetekre.

Szicíliát mindig hajlamosak vagyunk egy szigetként emlegetni, miközben elég sok kisebb sziget tartozik még hozzá – például az Egadi-szigetek. 7 km-re fekszenek egyébként Szicília nyugati partjairól.

Ezek a szigetek azért is jelentősek, mert nagyjából mindegyiken – mármint nem csak az Egadin – folyik szőlőtermelés. Pantelleria például egy vulkanikus kis sziget, különleges termőhellyel, amely közelebb van Afrikához, mint Európához. Lipariról világhírű malvasiát zárnak palackba.

Fazio
Így nézett ki az asztal… pedig soha nem találkoztunk, mégis meghívtak az otthonukba, leültettek a családjukkal

Egy felejthetetlen vacsora

A Fazio borok mészköves talajról származnak, amely kedves ásványosságot biztosít nekik – és mivel elérkezett a vacsoraidő, Lily, a jelenlegi tulajdonosnő a házába (!!) invitál, ahol természetesen a nonna vár ránk minden földi jóval. És ahol, az eddig a szicíliai konyháról kialakult benyomásaim végképp szertefoszlanak: a szépen felterített asztalnál előételnek polipsaláta, fritelle, rákkoktél érkezik, majd a főételnél a szem nem marad szárazon…

Fazio
Homárleves

Álomszép és meseszerű homárleves landol a tányérokba. Sejtem, hogy ez azért a Fazio családnál sem mindennapos fogás, de azért biztosan nem először készítik. Addig azt sem tudtam, hogy létezik ilyen étel… Chardonnay pezsgőt, DOC Erice catarrattót, grillót, nero d’avolát, syrah-t kóstolunk; életem legfinomabb cannolo élményem mellé pedig a pohárba kerül a Zy elnevezésű passito (vagyis szárított szőlőből készített természetes édes bor).

Leszáll az éj

Almar
Az Almar hotel kézzel írt és névreszóló üdvözlő levele. Engem megvettek!

Szakadó esőben, későn érkezünk meg a szállásra, amely csodaszép és ahol mindenki valami egészen rendkívüli módon kedves. Mintha egy elvarázsolt kastélyban lennék királykisasszony. Mivel tudom, hogy reggel korán indulunk, teleengedem a fürdőkádat. Google értékelések alapján próbálom elképzelni, milyen lehet eltölteni itt egy hetet, hogy majd aztán a puha takaró alatt meg is álmodjam.

HA TETSZIK, AMIT OLVASOL,

akkor ne maradj le: kapd meg az új bejegyzéseket emailben!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Leave a comment